Nyírás: A spániel fajta trimmelős szőrzetű
Kevés olyan kutyatulajdonos van, aki tisztában lenne azzal, hogy mi a különbség a nyírás és a trimmelés között!
A legtöbb kutyafajta fedő és aljszőrzettel rendelkezik. A fedőszőr élénkebb színezetű, fajtára jellemző struktúrájú, míg az aljszőr rövidebb, gyapjasabb és színben harmonizál a fedőszőrrel. A trimmelésnél az elhalt szőrszálakat, megfogva, fájdalom nélkül kihúzhatjuk a bőrből. Ez egy természetes folyamat, mert a szőr a növekedés végén elhal, tehát trimmelésre érett lesz, ilyenkor a színe mattabbá válik. Ha elhalt szőrt húzunk ki, akkor nem sérül a szőrhagyma és a pihenő idő után új, életerős szőrszálat indít, melynek színezete és minősége megegyezik az előző, még élő szőrszáléval. A gépi vagy kézi (ollóval) nyírásnál a fedő és a közötte lévő aljszőröket egyszerre, egyforma hosszúságúra nyírjuk. Mivel az élő fedőszőrt is elvágjuk, ezért ezek a szőrök károsodnak, tompábbak, mattabb színezetük lesz és veszítenek a szőrzet minőségéből is. A szőr elkezd gyapjasodni, vattásodni. Mi lehet az előnye és a hátránya a két módszernek?
A nyírás bármikor elvégezhető, mivel nem kell megvárni a trimmelhetőséget, és egyúttal sokkal gyorsabb is, mint a trimmelés. Előnyös továbbá idős kutyáknál a kezelhetőség és tisztántartás céljából, hiszen sokkal praktikusabb, humánusabb megoldás, ha nem akarjuk már őket több órás procedúrával fárasztani. Hátránya azonban több van: nyírás után nem biztos, hogy meg lehet trimmelni a kutyát. A legyapjasodott szőrzet már nem képes az időjárástól megvédeni annyira az állatot, hiszen szinte szívja a vizet. A gyapjasabb szőrzetet nehezebben lehet ápolni, mivel hajlamosabb a filcesedésre, tehát több időt kell szánni a bontásra és fésülésre, valamint a nyírott szőrzet sokkal gyorsabban koszolódik, zsírosodik. A nyírással megkozmetikázott kutya rövidebb ideig tartja meg a kialakított formáját, és hamarabb kelt ápolatlan hatást! A nyírás és a trimmelés nem megfordítható folyamat! A trimmelt kutyát le lehet nyírni, de a többször lenyírt, gépezett kutyát már nem lehet vagy csak igen nehezen lehet trimmelni! Sok ember azt gondolja, hogy az adott fajta, ami megtetszik nekik, mindig úgy néz ki, mint az újságokban és a kiállításon szereplő győztes példányok. Pedig küllemük kialakításához rengeteg hozzáértés, türelem és energia szükséges, amely kellő szakértelemmel párosul. Nemcsak a kiállítási egyedek kiváltsága a trimmelés, a kedvencként tartott kutyákat is megilleti a számukra legoptimálisabb szőrfelkészítés, még akkor is, ha az esetleg munkásabb és időigényesebb. Sajnos a legtöbb, manapság gombamód szaporodó kutyakozmetikában nem világosítják fel a tulajdonosokat a nyírás hátrányairól, mivel ez gyorsabb, kényelmesebb és kevesebb profizmust igénylő megoldás.
Minden fajtának megvannak a maga speciális igényei. Trimmelés és trimmelés között is óriási különbségek vannak, hiszen egy selymes, hosszú szőrű spánielt teljesen más technikával és szerszámmal trimmelünk, mint egy szálkás szőrű tacskót, vagy egy drótos szőrű foxterriert. A trimmelés ettől függetlenül minden esetben kézi munka, nyírógépet a test felületén nem igényel, azt kizárólag a hajlatokban, érzékeny részeken (nyak, fül, végbél környékén, stb.) használjuk. A selymes, hosszú szőrt kézzel alakítjuk formára. A ritkítóolló használata kevés helyen, főleg a forgóknál megengedett.
Minden esetben győződjünk meg arról, hogy a kozmetikus az általunk kért szolgáltatást nyújtja kedvencünknek.
|